Trochę historii

   Uczestnikom pierwszych obozów mylą się daty, ale według dokumentów historia ta zaczęła się w 1956 roku. Nad jeziorem Kisajno w Giżycku stanęły namioty ze studentami, którzy zaczęli żeglować. Ponieważ chętnych było dużo zaczęto organizować kursy szkoleniowe na stopnie żeglarskie. Każdego roku od czerwca do września odbywało się 5 - 6 turnusów, na których szkoliło się ponad 400 osób. Popularne były także obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, jednakże największą popularnością cieszyły się dwutygodniowe żeglarskie obozy wędrowne po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez kilka pierwszych lat na omegach, a następnie na alfach i ramblerach. Corocznie odbywały się obozy szkół artystycznych (Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna), podczas których studenci i ich opiekunowie organizowali różnorodne występy, plenery artystyczne, happeningi. Imprezy w słynnym namiocie cyrkowym cieszyły się takim powodzeniem, że ściągała na nie młodzież nie tylko z bliskiej okolicy. Podczas jednej z nich któraś ze studentek namalowała na hangarze w porcie wielkie czarne oczy..., które dzisiaj są naszym logo.

   Przez ośrodek przewinęło się wiele tysięcy studentów, w tym grupy z różnych krajów (nie tylko z Europy), jak również wiele znanych dzisiaj postaci ze świata kultury, polityki, biznesu.... To tu bosmanem był Wojciech Pszoniak, który grywał na saksofonie w „Szklance”, tu żeglował Prezydent i kilku Premierów, to tu zawsze do końca września przebywało wielu aktorów m.in. z Teatru Starego z Krakowa. Do dzisiaj jest w ośrodku przedwojenny jacht Hermana Goeringa - Rekin (ex. Christine) znany z filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

   W 1975 roku zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce obóz żeglarski dla osób niepełnosprawnych. Dzień dzisiejszy to przede wszystkim różnorodne imprezy żeglarskie dla osób niepełnosprawnych. We współpracy ze Stowarzyszeniem Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych a także z innymi organizacjami pozarządowymi organizujemy ich corocznie kilkadziesiąt, w tym najważniejsze: Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością (od 1995 roku), Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych, który jest największą w Europie imprezą tego typu. Jesteśmy również współorganizatorem wielu regat o najwyższej randze m.in. : Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ, Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, Mistrzostwa Polski Katamaranów. Na naszym terenie działają także dwa Uczniowskie Kluby Sportowe.

   Od kilku lat coraz więcej osób wraca do starej „bazy” do wspomnień i przeżyć z dawnych lat. Przywożą swoje dzieci, a niektórzy wnuki. Jest to miejsce szczególne.

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj43
Wczoraj107
W tym tygodniu682
W tym miesiącu2531
Od 1 stycznia 2015260018

Aktualnie

5
odwiedzających

niedziela, 27, wrzesień 2020

kng

triada

pzzn

msz