Centrum Żeglarzy Niepełnosprawnych

Nasza współpraca z żeglarzami niepełnosprawnymi ma długą tradycję; trwa nieprzerwanie od 1975 roku, w którym zorganizowano pierwszy w Polsce obóz rehabilitacyjno-żeglarski.

W latach następnych stopniowo przystosowywano Centrum dla żeglarzy niepełnosprawnych. Trzeba było wyrównać drogi wewnętrzne, zrobić łagodne podjazdy do portu, recepcji, stołówki, budynków hotelowych itp.

W Centrum odbywały się kursy szkoleniowe, rejsy i różnorodne obozy, w których uczestniczyli również żeglarze niepełnosprawni z zagranicy (głównie z Holandii).

W roku 1995 wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Żeglarzy Niepełnosprawnych, które powstało w 1994 r. zorganizowaliśmy I Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Od roku 1997 współorganizatorem Mistrzostw jest stowarzyszenie Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

W 1999 roku V Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych otworzył Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

We wrześniu 2001 r. Centrum było gospodarzem i współorganizatorem (razem z Akademią Medyczną w Łodzi) pierwszej w Polsce konferencji naukowej i warsztatów szkoleniowych pt. "Żeglarstwo jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych".
W czerwcu 2005 r. pod egidą Zakładu Fizjoterapii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się druga konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Sporty wodne w rehabilitacji osób niepełnosprawnych".

W Centrum ma swoją siedzibę od chwili powstania Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, który jest współorganizatorem imprez dla żeglarzy niepełnosprawnych.
Od kilku lat Centrum jest wpisane do rejestru ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych osób niepełnosprawnych.

Organizowane są obozy, rejsy wędrowne, regaty. Obecnie kilka załóg żeglarzy niepełnosprawnych startuje w regatach dla żeglarzy pełnosprawnych i coraz częściej z nimi wygrywa. Sprzyja to integracji środowiska osób niepełnosprawnych z całą bracią żeglarską i daje szansę nawiązania kontaktów i sprawdzenia się w rywalizacji z najlepszymi.


en ico de ico

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj45
Wczoraj107
W tym tygodniu684
W tym miesiącu2533
Od 1 stycznia 2015260020

Aktualnie

4
odwiedzających

niedziela, 27, wrzesień 2020

kng

triada

pzzn

msz