XIII MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI DZ

Już trzynasty raz byliśmy współorganizatorem najtrudniejszych w Polsce regat śródlądowych rozgrywanych w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop. Głównym organizatorem Mistrzostw była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowało 21 jachtów z załogami składającymi się z 10 – 12 żeglarzy podzielonych na trzy klasy klasy ; Dezety Tradycyjnej ( 9 jachtów), DZ Klasycznej (9 jachtów) i Open (3 jachty). W Mistrzostwach wzięły udział ekipy zagraniczne z Litwy i Łotwy. Zgodnie z tradycją start do regat nastąpił o godzinie 13.13. Trasa regat wiodła przez wiele jezior: start przed portem MCŻiTW na jeziorze Kisajno, pierwszy punkt kontrolny przy wyspie Gilma na jeziorze Dobskim, drugi punkt kontrolny w Ognistym Ptaku na jeziorze Święcajty, trzeci punkt kontrolny w Węgorzewie, czwarty punkt kontrolny w MCŻiTW, piąty w Sztynorcie, szósty w MCŻiTW, siódmy w Sztynorcie, ósmy w MCŻiTW, dziewiąty w Sztynorcie i meta w MCŻiTW. Prognozy pogody były fatalne, ale na szczęście kompletnie się nie sprawdziły. Czołówka, którą stanowiło 10 jachtów praktycznie całą trasę pokonała bez deszczu. Tylko kilka ostatnich jachtów w nocy w okolicach Węgorzewa „załapało się” na potężną lokalną ulewę. Najważniejsze, że przez cały czas regat był znacznie silniejszy niż przewidywały prognozy wiatr 3 – 4 a momentami 5- 6 B. Dzięki temu trasa regat była niesamowicie szybka i oprócz kanałów załogi nie używały wioseł, co było regułą w poprzednich latach. Wprawdzie przez większą część nocy było bardzo ciemno i kilka załóg miało problemy z ustaleniem najbardziej optymalnej trasy, ale nad ranem przejaśniało i od świtu było słonecznie. Najlepiej wystartowała „ Bo Warmia” i nie oddała tego prowadzenia aż do mety. Żeglowała rewelacyjnie szybko. Już po niecałych 2 godzinach żeglowania (o 15.00) była na pierwszym punkcie kontrolnym przy Gilmie, o godzinie 17.30 w Ognistym Ptaku, o godzinie 20.40 w Węgorzewie, a o godzinie 21.55 w MCŻiTW. Nocne „kółka” na trasie Giżycko-Sztynort-Giżycko pokonywała w niecałe 2,5 godziny. Gdyby odliczyć czas, który traciła na dwukrotne pokonywanie za każdym razem kanału sztynorckiego (zgodnie z regulaminem regat na jachcie miała tylko 2 wiosła) prawdopodobnie pokonanie „kółka” zajęłoby poniżej 2 godzin. Za jej plecami w klasie Open ubiegłoroczny zwycięzca „Rekin”, na którym startowali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na pierwszym punkcie kontrolnym przegrywał z „Pablo” o 2 minuty, ale potem wyprzedził go i systematycznie zwiększał przewagę, która na mecie wyniosła ponad 1,5 godziny. W klasie DZ Klasyczna trwała zażarta walka. Początkowo prowadził „Mikołaj”, ale przy Gilmie w ciągu 9 minut zameldowało się 4 jego konkurentów. Niestety potem zarówno „Mikołaj” jak również „Hulaj Dusza” z litewską załogą składającą się ze studentów i pracowników Akademii Morskiej z Kłąjpedy miały awarie. Usunięcie awarii zajęło im dużo czasu i w rezultacie stracili szanse na medale. Na ostatnim odcinku regat „Balanga” z łotewską załogą zagapiła się i w efekcie po wielu godzinach żeglugi przegrała z „Egerią” o niecałe 2 minuty. Na pocieszenie otrzymała puchar dla najlepszej załogi zagranicznej. W klasie tradycyjnej poza konkurencją była „Zakara”, która prowadziła od początku. Nie była to niespodzianka, gdyż „Zakara” zwyciężyła już dwunasty raz i ten rekord będzie bardzo trudny do pobicia. W tym roku nie przyszło jej to tak łatwo jak w latach poprzednich, gdyż przez całą trasę usiłował doścignąć ją „Komodor”. Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, które były serwowane w porcie z kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody ufundowane przez organizatorów i Yacht Klub Olsztyn, który ufundował akcesoria żeglarskie firmy „Musto”. W tym roku do grona sponsorów dołączył producent odzieży żeglarskiej firma Hornet. Zawodnicy losowali talony na sztormiaki, które będą uszyte na ich indywidualne wymiary. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, od którego otrzymaliśmy 3 tysiące złotych. Zaprosiliśmy zawodników na XIV Mistrzostwa za rok w tym samym terminie. Komandor regat składa podziękowania wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu regat, a szczególnie Armandowi Andruszkiewiczowi ,Arkadiuszowi Chomickiemu, Izie Godlewskiej, Andrzejowi Szocikowi, Janowi Gotto, Agnieszce Godlewskiej, Joannie Gutowskiej i Marianowi Zakowiczowi.



Wyniki:
Klasyfikacja Generalna:
1. „Bo Warmia”
2. „Rekin” – 30 minut straty
3. „Pablo” – 2 godz. 5 minut straty
4. „Pierwsza Szklanka” – 2 godz. 35 minut straty
5. „Egeria” – 2 godz. 45 minut straty
6. „Balanga” – 2 godz. 47 minut straty
7. „Zakara” – 2 godz. 50 minut straty
8. „Komodor” – 3 godz. 10 minut straty
9. „Hulaj Dusza” – 3 godz. 15 minut straty
10. „Mikołaj” – 4 godz. straty
11. „Bocianie Gniazdo” – 4 godz. 40 minut straty
12. „W Tango” – 5 godzin straty
13. „Chodź będzie fajnie” – 5 godzin 35 minut straty
14. „Hugo” – 6 godz. 15 minut straty
15. „Stara” – 7 godzin 15 minut straty
Pozostałe jachty miały powyżej 8 godzin straty do zwycięzcy.

Klasa OPEN
1. „BO WARMIA” - Wojciech Bohdanowicz, Radosław Jankowski, Zbigniew Choroszucha, Ryszard Pszczółkowski, Tomasz Janowicz, Kamil Suwiński, Daniel Suwiński, Tomasz Żółtowski, Jerzy Karbownik, Beata Bogusz.
2. „REKIN” - Krzysztof Choroszucha, Marcin Staryk, Aneta Plaszewska-Sirocka, Maciej Kuźma, Jarosław Bielewicz, Andrzej Dadasiewicz, Radosław Szymański, Michał Kujawski, Dariusz Pęziński, Łukasz Zieleniewicz, Marcin Bujko.
3. „PABLO” - Jacek Bohdanowicz, Artur Marcinkowski, Przemysław Piotrowski, Wojciech Pietruszka, Karol Laskowski, Michał Ciecierski, Marcin Wiśniewski, Oktawian Oźminkowski, Kamil Jakusz, Krzysztof Suwiński.

DZ KLASYCZNA
1. „PIERWSZA SZKLANKA” - Armand Andruszkiewicz, Artur Rzepecki, Piotr Machowski, Hanna Andruszkiewicz, Marta Andruszkiewicz, Grzegorz Aszkiełowicz, Janusz Kamieński, Paweł Pokojski
2. „EGERIA” - Marek Kwieciński, Adam Kwieciński, Jakub Zawinowski, Wiesław Tragarz, Adrianna Czerwińska, Michał Woźniak, Krzysztof Dąbrowski, Tomasz Kwieciński.
3. „BALANGA” - Marcin Sitek, Ryszard Stankiewicz, Paweł Czarny, Wiktoria Kozłowska, Piotr Czarny, Wiktor Stankiewicz, Jan Wasiak, Rafał Narkiewicz-Jodko.
4. „HULAJ DUSZA” - Valerijus Bogunas, Ricardas Zazeckis, Vytautas Bardauskas, Mindaugas Juskevicius, Vecislavas Saniukas, Justas Kupetauskas, Tomas Oleinikas, Kęstutis Berezinas, Jonas Gecas, Konrada Kozlovas, Margiris Silius
5. „MIKOŁAJ” - Zbigniew Rychciński, Waldemar Guździński, Ryszard Szotkowski, Zbigniew Lemański, Andrzej Składanek, Marek Korol, Robert Skulimowski, Dariusz Runo, Adam Hajduczenia.
6. „W TANGO” – Michał Apollo, Ariel Kamiński, Kamil Chrzanowski, Marcin Warmowski, Łukasz Warmowski, Andrzej Leśniowski – Curuś, Jacek Siemieniechce, Paweł Badziąg, Łukasz Sądej, Mikołaj Morawski.
7. „CHODŹ, BĘDZIE FAJNIE” – Marta Oleksy, Maria Oleksy, Marcin Gontarz, Mart Nikodem, Zuzanna Rudziejewska, Wojciech Gontarz, Michał Oszmian, Cezary Raczkowski, Marek Oleksy.
8. „CZWARTA SZKLANKA” – Robert Zarzecki, Bartosz Tylkowski, Leszek Nurzyński, Magdalena Zalewska, Radosław Zalewski, Piotr Woźniak, Piotr Bartkowski, Maciej Łuczak, Waldemar Celiński.
9. „ZERO ŁOSIA” – Feliks Basłyk, Sara Goryńska, Adam Urban, Zdzisław Starzec, Marek Mielniczuk, Halina Krakowiak, Elżbieta Wymoczył, Marian Wymoczył, Grzegorz Mamrał.

DZ TRADYCYJNA
1. „ZAKARA” - Jakub Krzepota, Marcin Pałyska, Wojciech Keller, Sławomir Jędrych, Marek Dudkiewicz, Dariusz Polkowski, Tadeusz Czubowski, Ireneusz Ślusarczyk.
2. „KOMODOR” – Adam Szyszkowski, Joanna Salmanowicz, Dominika Ogrodnik, Anna Dolata, Roman Dolata, Dariusz Dąbrowski, Andrzej Stolla, Grzegorz Pepłowski, Maciej Petniunas, Rafał Tomasiak, Joanna Curzycka.
3. „BOCIANIE GNIAZDO” - Zbigniew Filipkowski, Grzegorz Kownacki, Łukasz Bazydło, Paweł Długozima, Tomasz Bagiński, Sebastian Kossakowski, Grzegorz Filipkowski, Ryszard Strzyżewski.
4. „HUGO Y-1460” - Hubert Chlewicki, Martyna Ryzińska, Jakub Laskowski, Adam Chlewicki, Paweł Chlewicki, Blanka Chlewicka, Karolina Cieśluk, Krzysztof Barczewski, Mateusz Czechowski.
5. „STARA” - Maciej Chlewicki, Łukasz Cieśluk, Paweł Pykało, Kinga Kołakowska, Cezary Just, Paweł Słowik, Paweł Listowski, Natalia Banaś, Tomasz Mieczkowski.
6. „9” – Paweł Plichta, Paweł Iwańczuk, Marta Bolinska, Mateusz Ryniec, Ewa Weiss, Agata Kowalska, Mikołaj Gulczyński, Mikołaj Rybczak, Weronika Fornelik.
7. „BAR MŁODZIEŻY” – Elżbieta Węcławik, Wiktor Radoń, Michał Basa, Michał Płaska, Marcin Świgoń, Tomasz Mędrek, Mateusz Wdowiak, Patryk Fujarczuk.
8. „MELNIK” – Ciechanowicz Rafał, Ciechanowicz Maciej, O|szewski Marcin, Eryk Pięcikowski, Dariusz Naszkiewicz, Melnik Piotr, Artur Buckiewicz.
9. „W REJS” - Paweł Milczarek, Jarosław Olszak, Adam Warych, Rafał Sikorski, Paweł Kaflik, Waldemar Sander, Marek Polus, Stefan Warych.



p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj18
Wczoraj141
W tym tygodniu18
W tym miesiącu3121
Od 1 stycznia 201590361

Aktualnie

5
odwiedzających

poniedziałek, 25, wrzesień 2017

kng

triada

pzzn

msz