Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Żeglarstwie

Żeglarze niesłyszący rozegrali swoje Mistrzostwa Polski. Głównymi organizatorami, byli Polski Związek Sportu Niesłyszących i Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych "ARKADIA".

W Mistrzostwach wzięło udział 20 trzyosobowych załóg. Zawodnicy ścigali się na Sasankach. Ponieważ pojawiło się kilka nowych, mniej doświadczonych załóg piątek był dniem treningowym. Były też wykłady z przepisów regatowych.

W sobotę od rana padało i do obiadu nie zdołaliśmy rozegrać żadnego wyścigu. Po obiedzie nastąpiła radykalna zmiana pogody. Pojawiło się słońce i wiatr 3 - 4 B. Były również szkwały 5 B, w których słabsze załogi miały kłopoty z opanowaniem jachtów. Efektem było kilka stłuczek i jedna sporych rozmiarów dziura w nadburciu. Mimo tego do przesuniętej w czasie kolacji rozegraliśmy 3 wyścigi. Prowadził zgodnie z oczekiwaniami Tomasz Gumiński z 4 punktami. Na drugim miejscu był nieoczekiwanie, gdyż nie startował w regatach przez ostatnie 2 lata, Rafał Krysiak z 9 punktami. Główny konkurent "Gumisia" Marcin Bodnar żeglował słabo i miał 16 punktów.

Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. Według prognoz pogodowych miał być silniejszy wiatr i Komisja Sędziowska po sobotnich doświadczeniach nakazała refowanie. Zawodnicy wyszli na wodę. Tymczasem wiatr osłabł do 3 B. Rozegraliśmy kolejne 3 wyścigi. Gumiński żeglował słabo i zajął 6, 7 i 8 miejsce. Krysiak żeglował rewelacyjnie (2, 2 i 1 miejsce). Bodnar wreszcie się obudził i także żeglował dobrze (3, 1 i 2 miejsce). Zapachniało sensacją. Krysiak mógł pokonać obu faworytów, tym bardziej, że po obiedzie kiedy miała się rozpocząć ostatnia tura wyścigów przyszła ulewa. Na szczęście ulewa przeszła i do godziny 18-tej rozegraliśmy planowane 3 wyścigi. Zagrożony "Gumiś" skoncentrował się i wygrał wszystkie, dzięki czemu zwyciężył w końcowej klasyfikacji. Krysiak żeglował słabo (9, 7 i 9 miejsce) przez co stracił szansę na zwycięstwo.

Sternikiem jednego z jachtów była Karen Brusse z Republiki Południowej Afryki. Wygrała czwarty wyścig, a w końcowej klasyfikacji zajęła 9 miejsce. Ceremonia zakończenia Mistrzostw odbyła się wieczorem. Nagrody i dyplomy wręczał zawodnikom Krzysztof Chęciak Prezes "ARKADII".

Wyniki:
1. Tomasz Gumiński, Dorota Wiśniewska, Marta Droździel (13 pkt)
2. Rafał Krysiak, Anna Krata, Dorota Karolewska (21 pkt)
3. Marcin Bodnar, Jakub Grzeszak, Mariusz Zimnowłodzki (23 pkt)
4. Zbigniew Gumiński, Monika Kozub, Ryszard Borsuk (27 pkt)
5. Anna Kwiatkowska, Michał Maculewicz, Hubert Głagowski (30 pkt)
6. Barbara Lepszy, Beata Zalewska, Paweł Wierzbicki (34 pkt)p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj16
Wczoraj215
W tym tygodniu1862
W tym miesiącu5594
Od 1 stycznia 2015192827

Aktualnie

5
odwiedzających

sobota, 24, sierpień 2019

kng

triada

pzzn

msz