X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - III Edycja

Rozegraliśmy trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (8 załóg) i żeglarzy niesłyszących (8 załóg). Regaty odbyły się na Sasankach. Ponieważ PFRON dofinansował udział tylko 16 załóg, a chętnych było znacznie więcej, dodatkowo wystartowało 7 załóg żeglarzy niesłyszących na Tangach.

Piątek był dniem treningowym. W sobotę była fatalna pogoda. Od rana była kompletna flauta, potem pojawił się słaby wiatr, zawodnicy wyszli na wodę, ale Komisja Sędziowska musiała przerwać wyścig. Po południu przeszły w godzinnych odstępach trzy silne, deszczowe szkwały z widocznością ograniczoną do kilkudziesięciu metrów i ponownie była flauta. Nie zdołaliśmy rozegrać żadnego wyścigu. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. Na szczęście w niedzielę nastąpiła zmiana pogody. Było sporo słońca i był nareszcie wiatr 2 - 3 B, a w porywach nawet do 4 B. Dzięki temu rozegraliśmy cztery wyścigi.

W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo obserwatorzy spodziewali się zaciętego pojedynku Andrzeja Burego, aktualnego brązowego medalisty Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18 ze Zbyszkiem Szczepaniakiem, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął 5 miejsce. Bury wygrał pierwszy wyścig. W trzech następnych faworyci prowadzili przez większą część trasy, ale tak byli zajęci wzajemnym pilnowaniem i szachowaniem się, że w końcówkach wyścigów "wywozili się" i w rezultacie przegrali wszystkie wyścigi. Pokonała ich giżycka załoga "staruchów", którzy mają łącznie 192 lata (sternik 67 lat, a szotmeni 64 i 61 lat). Sternik "staruchów" Felek Basłyk zna doskonale akwen regat, gdyż jest instruktorem na organizowanych przez nas warsztatach i kursach żeglarskich dla osób niepełnosprawnych.

W kategorii żeglarzy niesłyszących zabrakło dwóch głównych faworytów. Ponieważ w tej edycji nie mógł wystartować Marcin Bodnar główny konkurent Tomasza Gumińskiego do końcowego zwycięstwa, "Gumiś" pomimo namawiania także nie wystartował i oświadczył, że nie byłoby to zgodne z zasadami "fair play". Relację z regat przeprowadziła TVN 24. Regaty filmował także "Gumiś", który od pewnego czasu zamieszcza krótkie filmy na You Tube.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Zaprosiliśmy zawodników na czwartą edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 27 - 29 września 2013 r.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek (3 pkt)
2. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz (6 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (6 pkt)
4. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Andrzej Dziekoński (12 pkt)
5. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (16 pkt)
6. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (17 pkt)

Żeglarze niesłyszący - Tango:
1. Anna Kwiatkowska, Roman Kołtysz, Paweł Kasprzak (3 pkt)
2. Barbara Lepszy, Agnieszka Słowiak, Krystian Murach (8 pkt)
3. Alan Stępniewski, Patrycja Śniadach, Karol Gręda (9 pkt)
4. Zbigniew Gumiński, Tomasz Łukasiewicz, Krystyna Gumińska (10 pkt)

Żeglarze niesłyszący - Sasanka:
1. Daniel Bartnicki, Grzegorz Snarski, Wojciech Wiziecki ( 3 pkt)
2. Marcin Łuczywek, Anita Wąsik, Michał Maculewicz ( 6 pkt)
3. Paweł Wierzbicki, Małgorzata Międlar, Tomasz Jasiński ( 9 pkt) 4. Hubert Głagowski, Katarzyna Sienkiewicz, Marta Maculewicz ( 13 pkt)p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj136
Wczoraj216
W tym tygodniu543
W tym miesiącu4411
Od 1 stycznia 2015168908

Aktualnie

1
odwiedzających

środa, 24, kwiecień 2019

kng

triada

pzzn

msz