X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością - I Edycja

Byliśmy gospodarzami pierwszej edycji tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Z powodu ograniczenia dofinansowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w regatach wzięło udział tylko 16 załóg. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących.

Regaty zostały rozegrane na sasankach. W piątek był dzień treningowy. W sobotę było słonecznie, wiatr 2 B i dzięki temu rozegraliśmy aż 7 wyścigów metodą przesiadkową. W kategorii żeglarzy niesłyszących zdecydowanym faworytem był Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu "Wars", który wygrał 4 wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, który wygrał 5 wyścigów.

W niedzielę rano była burza, a po ustaniu opadów deszczu zabrakło wiatru. W tej sytuacji zakończyliśmy regaty. Słabszą formę zademonstrowała rodzinna załoga Małgorzaty i Zbigniewa Szczepaniaków, którzy na Mistrzostwach Europy rozegranych w maju w Arbon w Szwajcarii zajęli wysokie 5 miejsce, a teraz w rywalizacji krajowej musieli się zadowolić 3 lokatą.

Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy i puchary. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe kubki. Zaprosiliśmy zawodników na II Edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 21 - 23 czerwca 2013 r., oraz na XIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, które zostaną rozegrane w dniach 24 - 27 czerwca 2013 r.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (7 pkt)
2. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Joanna Szocik (18 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (20 pkt)

Żeglarze niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński, Joanna Strześniewska, Romuald Szurik (8 pkt)
2. Katarzyna Kowalczyk, Anna Choińska, Roman Kołtysz (14 pkt)
3. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Ryszard Borsuk (18 pkt)

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.