Mistrzostwa Polskiego Związku Olimpijskiego Głuchych w Szachach

Od kilku lat współpracujemy z Polskim Związkiem Olimpijskim Głuchych. Razem organizujemy różne imprezy żeglarskie i żeglarsko-szachowe.

Tym razem odbyły się Mistrzostwa Polskiego Związku Olimpijskiego Głuchych w Szachach. W zawodach wzięło udział 21 zawodników niesłyszących i głuchoniewidomych. Walka o zwycięstwo była bardzo zacięta i stała na wysokim poziomie. W mistrzostwach wzięło udział 10 reprezentantów Polski, którzy przygotowywali się do mistrzostw świata niesłyszących w Kazachstanie. Mistrzostwa świata niesłyszących odbędą się na przełomie września i października bieżącego roku.

Kadrowicze nie zawiedli. Zwyciężył Krzysztof Chęciak z Warszawy, aktualny mistrz świata ICSC w kategorii open, przed Marcinem Chojnowskim z Ostrołęki -aktualnym wicemistrzem świata w kategorii głuchoniewidomych. Swoje tytuły obaj zawodnicy zdobyli w 2008 roku w St.Gallen/Szwajcaria. Trzecie miejsce w mistrzostwach zajął Maciej Szalko z Lubaczowa.

W kategorii kobiet zwyciężyła Ewa Wardziak (Warszawa) przed Bożeną Krzyszkowiak (Lublin) i Moniką Wilgos (Biała Podlaska).

Na zakończenie imprezy odbyła się uroczystość zakończenia kariery szachowej przez najstarszego aktywnego szachistę niesłyszącego Ludwika Kamińskiego z Pszczyny. Pan Ludwik liczy sobie 87 lat i gra w szachy od dziecka. W czasach swojej młodości był zesłany na Sybir i trafił jako sierota do Kazachstanu. Po II wojnie światowej wrócił do Polski. Przez wiele lat był aktywnym szachistą i osiągał bardzo dobre wyniki w swojej dyscyplinie. Był między innymi członkiem drużyny, która w mistrzostwach świata niesłyszących zdobyła srebrny medal. Regularnie startował w licznych turniejach osób niepełnosprawnych krajowych i międzynarodowych (ostatnio w 2004 roku w Mistrzostwach Świata Niesłyszących w Malente/Niemcy). W naszych mistrzostwach zajął wysokie 9 -miejsce. Otrzymał okolicznościowy puchar, był szampan, było chóralne "Sto lat" odśpiewane przez wszystkich uczestników mistrzostw. My także dołączamy się do tych życzeń. - Wszystkiego najlepszego Panie Ludwiku!

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.