X MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI DZ

Już dziesiąty raz byliśmy gospodarzami i współorganizatorami razem z Mazurską Szkołą Żeglarstwa najtrudniejszych w Polsce regat śródlądowych rozgrywanych w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop. Patronat nad regatami objął pan Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wystartowało 26 jachtów z załogami składającymi się z 10 - 12 żeglarzy podzielonych na trzy klasy ; Dezety Tradycyjnej (9 jachtów) , DZ klasycznej (11 jachtów) i Open (6 jachtów). W Mistrzostwach wystartowały dwie ekipy z Litwy i jedna z Łotwy. Start do regat nastąpił tradycyjnie o godzinie 13.13.

Przez kilka ostatnich lat pogoda nie rozpieszczała uczestników Mistrzostw, ale w tym roku warunki były ekstremalnie trudne. Wprawdzie start nastąpił przy słonecznej pogodzie i słabym wietrze 1 - 2 B, lecz już w godzinę później przeszła potężna ulewa, a następnie kilka burz. Jeszcze przed północą wypogodziło się, niebo było kompletnie czyste, pełne gwiazd, świecił księżyc, było jasno, ale nie było wiatru. W tej sytuacji Mistrzostwa zamieniły się w wyścig wiosłowy i tak trwało aż do mety. Załogi, które liczyły mniej niż 12 silnych zawodników-wioślarzy nie miały żadnych szans. Nie dali rady nawet poprzedni kilkukrotni zwycięzcy Mistrzostw: "Zakara", "Egeria", "Bo Warmia". Niektóre załogi wiosłowały przez 19 godzin bez przerwy i w ten sposób pokonały trasę ponad 100 kilometrów!!! Niestety wiele załóg (w tym trzy załogi żeglarzy niepełnosprawnych) nie wytrzymało do końca tych morderczych warunków i wycofało się z regat (niektóre godzinę przed zamknięciem mety!).

Trasa regat wiodła przez wiele jezior: start przed portem MCŻiTW na jeziorze Kisajno, pierwszy punkt kontrolny przy wyspie Gilma na jeziorze Dobskim, drugi punkt kontrolny w "Ognistym Ptaku" na jeziorze Święcajty, trzeci punkt kontrolny w Węgorzewie, czwarty punkt kontrolny w MCŻiTW, piąty punkt kontrolny w Sztynorcie, szósty w MCŻiTW i na koniec jeszcze jedno "kółko" do Sztynortu. W nocy kilka jachtów pomyliło trasę (między innymi załoga "8 Czortów" z Biskupca, która w rezultacie zrezygnowała z dalszej walki).

Od początku trwała zażarta walka o zwycięstwo między załogami "Fanaberii" na której startowali "Konstruktorzy" i "Rekina", na którym startowali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Maurskiego. Na pierwszym i drugim punkcie kontrolnym prowadziła "Fanaberia". Przed Sztynortem obie załogi przez półtorej godziny szły " łeb w łeb" i w końcu "Konstruktorzy" nie wytrzymali. Na ostatnim kilometrze przed metą byliśmy świadkami jeszcze jednego zażartego pojedynku. "Balanga" na której startowali "Niedźwiedzie" z Litwy błyskawicznie doszła i wyprzedziła zaskoczoną tym obrotem sprawy załogę "Pabla", które przez całą dotychczasową trasę utrzymywało bezpieczną nad nimi przewagę. Niewątpliwie największe brawa należą się harcerzom z Pisza, którzy na starym, zdezelowanym "Bocianim Gnieździe" dokonali wielkiego wyczynu pokonując wiele znacznie nowszych i lżejszych łodzi. Zawodnicy otrzymali medale i dyplomy oraz losowali 10 kamer wideo marki Sanyo ufundowanych przez firmę SPS KLIMA, oraz kilkadziesiąt książek o tematyce żeglarskiej ufundowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Zaprosiliśmy zawodników na XI Mistrzostwa za rok w tym samym terminie.

Wyniki:
Klasyfikacja Generalna:
1. Rekin
2. Fanaberia - 15 minut straty
3. Egeria - 1 godz. 50 minut straty
4. Bo Warmia - 2 godz. 30 minut straty
5. Hulaj Dusza - 2 godz.45 minut straty
6. Bocianie Gniazdo - 2 godz. 50 minut straty
7. Balanga - 2 godz. 55 minut straty
8. Pablo - 2 godz. 57 minut straty
9. Zakara - 3 godz. 50 minut straty

DZ Tradycyjna:
1. Bocianie Gniazdo - Grzegorz Filipkowski
2. Zakara - Kuba Krzepota
3. Komodor - Maciej Hajduczenia
4. Hempe Tuje - Piotr Chomczyk
5. Eskapada - Elżbieta Węcławik
6. W Rejs - Janusz Ryłło

DZ Klasyczna:
1. Rekin - Krzysztof Choroszuka
2. Fanaberia - Zbigniew Toroński
3. Egeria - Andrzej Woźniak
4. Pablo - Jacek Bohdanowicz
5. Mikołaj - Maciej Michalik
6. Barkas - Maciej Chlewicki

Open
1. Bo Warmia - Wojciech Bohdanowicz
2. Hulaj Dusza - Marcin Chiciński
3. Balanga - Bogunas Valeiijusp24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj75
Wczoraj194
W tym tygodniu1718
W tym miesiącu4013
Od 1 stycznia 2015220835

Aktualnie

5
odwiedzających

niedziela, 19, styczeń 2020

kng

triada

pzzn

msz