IX Międzynarodowe Długodystansowe Mistrzostwa Polski DZ

Kolejny raz byliśmy gospodarzami i współorganizatorami najtrudniejszych w Polsce regat śródlądowych rozgrywanych w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop.

Głównym organizatorem Mistrzostw była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Patronat medialny sprawowała redakcja Magazynu Sportów Wodnych i Turystyki "H2O". Patronat nad regatami objął pan Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wystartowały 24 jachty z załogami składającymi się z 8 - 12 żeglarzy podzielonych na dwie klasy: Dezety Tradycyjnej (7 jachtów) i DZ klasycznej (17 jachtów). W Mistrzostwach wystartowały ekipy z Łotwy i Litwy. Start do regat nastąpił tradycyjnie o godzinie 13.00. Dzięki korzystnemu wiatrowi o sile 3 B dwa pierwsze punkty kontrolne (Ogonki na Święcajtach i Węgorzewo na Mamrach) załogi pokonały szybko. W Węgorzewie pierwsza była "Bo Warmia" o godzinie 17.21. Następne miejsca zajmowały: "Egeria", "Pablo", "Rekin", "Pierwsza Szklanka" i "Fanaberia". Różnice były kilkuminutowe. Na trzecim punkcie kontrolnym w Giżycku pierwsza była "Egeria" o godzinie 20.40 zaledwie jedną minutę przed "Rekinem". Na czwartym punkcie kontrolnym w Sztynorcie o 22.19 pierwszy był "Rekin" o trzy minuty przed "Egerią".

W międzyczasie o godzinie 21.40 zabezpieczające trasę regat jednostki straży pożarnej ogłosiły komunikat ostrzegający o zbliżającej się do Giżycka burzy z zapowiadanym wiatrem 70 - 90 km/godz. (do 10 w skali Beauforta). Zawiadomiliśmy załogi. W pół godziny potem niebo zrobiło się jasne od błyskawic i w tej sytuacji o godzinie 22.45 postanowiliśmy skrócić trasę regat. Zawodnicy otrzymali polecenia schronienia się w najbliższych możliwych miejscach. Sześć jachtów dotarło do Sztynortu, trzy zatrzymały się przy moście na Kirsajtach, jeden wrócił z pomocą Straży do Węgorzewa, a pozostałe schroniły się w MCŻiTW, lub stały w trzcinach. Burza zatoczyła duże koło i tylko w niewielu miejscach na trasie regat mocniej powiało. Kolejność zawodników na mecie została ustalona na podstawie kolejności uzyskanej przez załogi na trzech ostatnich punktach kontrolnych. Zawodnicy otrzymali medale i dyplomy oraz losowali nagrody ufundowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa i Jacht Club Olsztyn. Zaprosiliśmy zawodników na jubileuszowe X Mistrzostwa za rok w tym samym terminie.

Wyniki:
DZ Tradycyjna:
1. Zakara - Kuba Krzepota
2. Bar Młodzieży - Maciej Trznadel
3. Bocianie Gniazdo - Grzegorz Filipkowski
4. Stara - Maciej Chlewicki
5. Loczka - Henryk Budyła
6. Pustelnik - Piotr Jasiński
7. W Rejs - Tomasz Jankowski

DZ Klasyczna:
1. Rekin - Krzysztof Choroszuka
2. Egeria - Andrzej Woźniak
3. Pablo - Jacek Bohdanowicz
4. Bo Warmia - Wojciech Bohdanowicz
5. Fanaberia - Arkadiusz Olszewski
6. Hulaj Dusza - Michał Kupiszek
7. Mikołaj - Tomasz Świerczyński
8. Zakara 2 - Adam Pazio
9. Zero Łosia - Tomasz Żylik
10. Lusia - Tadeusz Kubicki
11. Pierwsza Szklanka - Armand Andruszkiewicz
12. Balanga - Marcin Sitek
13. Cirrus - Robert Woldański
14. Czwarta Szklanka - Janusz Ryłło
15. Choć Będzie Fajnie - Maria Oleksy
16. W Tango - Andrzej Kobielski
17. W.M. Jolanta Koprowskap24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj56
Wczoraj182
W tym tygodniu434
W tym miesiącu4572
Od 1 stycznia 2015221394

Aktualnie

4
odwiedzających

środa, 22, styczeń 2020

kng

triada

pzzn

msz