VIII Międzynarodowe Długodystansowe Mistrzostwa Polski DZ

Kolejny raz byliśmy gospodarzami i współorganizatorami jedynych w Polsce regat śródlądowych rozgrywanych w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop. Są to najtrudniejsze regaty, a ich trasa biegnie przez wiele jezior mazurskich (Kisajno, Łabap, Dobskie, Dargin, Mamry). Głównym organizatorem Mistrzostw była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a patronat prasowy sprawowała redakcja Magazynu Sportów Wodnych i Turystyki "H2O". Tym razem wystartowało 30 jachtów z załogami składającymi się z 8 - 12 żeglarzy podzielonych na dwie klasy: Dezety Tradycyjnej (10 jachtów) i DZ Open (20 jachtów).

W Mistrzostwach wystartowały między innymi ekipy z Łotwy i Litwy, a także ekipy niepełnosprawnych. Na szczęście kilkuletnia tradycja złej pogody została złamana i przez cały czas trwania imprezy nie spadła ani jedna kropla deszczu. Start do wyścigu nastąpił 15 sierpnia o godzinie 13.00. Najlepiej wystartowała i do pierwszej boi zwrotnej prowadziła "Hulaj Dusza" ze sternikiem Grzegorzem Skorupą. Pierwszy odcinek trasy do wyspy Gilma na jeziorze Dobskim załogi pokonały na żaglach (około 3 godzin). Potem podczas żeglugi do Węgorzewa wiatr zaczął słabnąć i większość załóg zaczęła wiosłować. Wiatr pojawił się ponownie około godziny drugiej w nocy i w godzinach porannych wiało 2 - 3 B.

Tradycyjnie nad bezpieczeństwem żeglujących czuwało kilka jednostek Mazurskiego WOPR, które obstawiały całą trasę i pomagały załogom nie mogącym trafić w nocy w wąskie przejścia między jeziorami. Regaty przebiegały w przyjaznej atmosferze i do Komisji Sędziowskiej pod przewodnictwem Radosława Zadrożyńskiego nie wpłynął żaden protest. Zawodnicy otrzymali medale i dyplomy oraz losowali nagrody ufundowane przez nas, Jacht Club Olsztyn, oraz firmy Musto i Raksa s.c. Gronity. Zaprosiliśmy zawodników na kolejne Mistrzostwa za rok w tym samym terminie.

Wyniki:
DZ Tradycyjna:
1. Zakara - Kuba Krzepota
2. Bar Młodzieży - Maciej Trznadel
3. 5 - Jacek Woźniak
4. Bocianie Gniazdo - Grzegorz Filipkowski

DZ Open:
1. Egeriatria- Sławomir Wyderko
2. Pablo - Adam Szyszkowski
3. Bo Warmia - Wojciech Bohdanowicz
4. Rekin UWM - Rafał Sirocki
5. Hulaj Dusza - Grzegorz Skorupa
6. Fanaberia - Zbigniew Toroński
7. Mikołaj - Mateusz Olszewski
8. Balanga - Marcin Sitek
9. Moe Miti - Ireneusz Strutyński
10. W Tango - Tomasz Życik
11. Frela -Adam Bałazy
12. Czwarta Szklanka - Tomasz Gumińskip24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj93
Wczoraj145
W tym tygodniu1257
W tym miesiącu3009
Od 1 stycznia 2015178318

Aktualnie

4
odwiedzających

niedziela, 16, czerwiec 2019

kng

triada

pzzn

msz