XV Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

Już piętnasty raz odbyły się jedne z najstarszych na świecie mistrzostw krajowych żeglarzy niepełnosprawnych. Współorganizatorami byli jak zwykle Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Niestety z powodu braku środków finansowych mogło wziąć w nich udział jedynie 20 załóg, mimo że chętnych było dużo więcej.

Zawodnicy ścigali się na Sasankach i podzieleni byli na dwie klasy - niepełnosprawnych ruchowo i niesłyszących. Pogoda była dobra, deszcz padał jedynie w nocy, a przez całe Mistrzostwa wiał wiatr od 2 do 5 w skali Beauforta i dzięki temu rozegraliśmy rekordowo dużą ilość wyścigów, bo aż piętnaście systemem przesiadkowym.

W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo zwyciężyła zgodnie z oczekiwaniami załoga pięciokrotnego Mistrza Polski Andrzeja Burego z Jastrzębia Zdroju. Mieli ułatwione zadanie, gdyż ich najgroźniejszy konkurent do tytułu Wiesiek Nowakowski z Kwidzynia nie wystartował z powodu kontuzji. Lwi pazur pokazała załoga Zbyszka Szczepaniaka z Mrągowa, który mimo że wyszedł zaledwie dwa dni wcześniej ze szpitala, pewnie zajął drugie miejsce. W kategorii żeglarzy niesłyszących poza konkurencją był Tomek Gumiński z Warszawy. Ostatniego dnia Mistrzostw rozegrano dodatkowo wyścig długodystansowy o Puchar Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, który również zdecydowanie wygrał Tomek Gumiński. Trzy pierwsze załogi w obu kategoriach otrzymały specjalne nagrody pieniężne ufundowane przez Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najlepsza załoga ostatnich lat (Andrzeja Burego - 5 razy Mistrzostwo Polski i 4 razy Wicemistrzostwo) otrzymała systemy nawigacji GPS ufundowane przez firmę BUDIMEX S.A. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody książkowe o tematyce żeglarskiej. Puchary i dyplomy wręczał Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON Andrzej Jurkian, który zaprosił zawodników na kolejne Mistrzostwa za rok.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury
2. Zbigniew Szczepaniak
3. Marek Kowalczyk
4. Feliks Basłyk
5. Waldemar Woźniak
6. Wiesław Borowiecki

Żeglarze niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński
2. Rafał Krysiak
3. Maciej Malinowski
4. Artur Kotwicki
5. Zbigniew Gumiński
6. Paweł Kaliwoszka

Wyścig długodystansowy o Puchar MSŻ:
1. Tomasz Gumiński
2. Waldemar Woźniak
3. Maciej Malinowskip24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj60
Wczoraj175
W tym tygodniu450
W tym miesiącu4852
Od 1 stycznia 2015180161

Aktualnie

2
odwiedzających

środa, 26, czerwiec 2019

kng

triada

pzzn

msz