VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ

Kolejny raz byliśmy gospodarzem i współorganizatorem najtrudniejszych w Polsce regat na śródlądziu - 24 godzinnego wyścigu non-stop. Współorganizatorami Mistrzostw byli jak zwykle redakcja Magazynu Sportów Wodnych i Turystyki "H2O" i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Regaty otworzył ich pomysłodawca Marek Słodownik.

Wystartowały 32 jachty z załogami składającymi się z 8 - 12 żeglarzy. Pogoda tradycyjnie nie dopisała. Było pochmurno i trochę padało, ale załogi były na to przygotowane. Najlepiej wystartowała PIERWSZA SZKLANKA ze sternikiem Armandem Andruszkiewiczem. W czołówce były jeszcze BO WARMIA, ZAKARA i EGERIA. Deptała im po piętach niemiecka załoga na CZWARTEJ SZKLANCE.

Część pierwszy odcinka trasy do Ogonek większość załóg pokonała na wiosłach bez żadnych przygód. Potem trochę powiało i załogi postawiły żagle. Przed północą przyszło ostrzeżenie od zabezpieczających trasę jednostek Mazurskiego WOPR, że zbliża się nawałnica z siłą wiatru do 9 B. Komisja Sędziowska pod przewodnictwem Radosława Zadrożyńskiego przeprowadziła burzliwą naradę z organizatorami i postanowiła przerwać wyścig. W rozesłanym do załóg komunikacie podano, że wyścig zostanie wznowiony o godzinie 7.00 rano w sobotę. Część załóg została zatrzymana w Węgorzewie, pozostałe przy brzegach w różnych miejscach jezior Mamry i Święcajty. Przeszła burza z wieloma piorunami i silnymi opadami deszczu, ale bez mocnego uderzenia wiatru. Ponieważ do godzin rannych do naszego portu dotarły jedynie 4 jachty regaty zakończono. Pozostałe jachty spływały do godzin popołudniowych, a część z nich trzeba było holować ze zdekompletowanymi załogami, gdyż część żeglarzy była zbyt wyczerpana, aby brać dalej udział w regatach.

W tej sytuacji Komisja Sędziowska określiła kolejność miejsc na mecie na podstawie miejsc z punktów kontrolnych przed przerwaniem wyścigu. Ceremonia zakończenia Mistrzostw odbyła się w sobotę o godzinie 15.00. Nagrody wręczał Wiceprezes PZŻ Stanisław Latek. Główną nagrodę - nowiutką skorupę jachtu DZ ufundowaną tradycyjnie przez Andrzeja Janowskiego ze stoczni JANMOR z Głowna - wylosowała załoga "Konstruktora" z Gliwic. Wszyscy im gratulowali. Biorący udział w regatach w polsko-litewskiej załodze na "Balandze" wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej i Uniwersytetu z Kłajpedy zapowiedział start w przyszłym roku silnej ekipy z tych uczelni.

Wyniki
Klasa turystyczna (18 jachtów):
1. EGERIA - Krzysztof Dąbrowski
2. PABLO - Jacek Bohdanowicz
3. PIERWSZA SZKLANKA - Armand Andruszkiewicz
4. CZWARTA SZKLANKA - Jorg Jonscher
5. KONSTRUKTORZY - Zbigniew Toroński
6. BRUNON - Sławomir Kunz

Dezeta Tradycyjna (10 jachtów)
1. ZAKARA - Kuba Krzepota
2. UKŻ KLIWER - Jacek Woźniak
3. KOMODOR - Paweł Łatoszyński
4. AJUGA II - Marcin Graf
5. ROMEYA II - Michał Uziak
6. Stara - Maciej Chlewicki

Klasa Open (4 jachty)
1. BO WARMIA - Wojciech Bohdanowicz
2. MOE MITI - Ireneusz Strutyński
3. Zakara II - Eryk Kresap24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj33
Wczoraj117
W tym tygodniu746
W tym miesiącu746
Od 1 stycznia 2015247372

Aktualnie

4
odwiedzających

sobota, 06, czerwiec 2020

kng

triada

pzzn

msz