Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych

W dniach 24 - 26 czerwca 2005 r. byliśmy gospodarzem i współorganizatorem (razem z Mazurską Szkołą Żeglarstwa i Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych) I Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych.
Patronat nad festiwalem objął Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, a podstawową część kosztów sfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była to największa tego typu impreza zorganizowana dotychczas w Polsce. Wzięło w niej udział 350 osób niepełnosprawnych i ponad 100 osób kadry, wolontariuszy i opiekunów z różnych rejonów Polski. Największą zorganizowaną grupę (ponad 100 osób) z Łodzi i okolic przywiozła dr n. med. Anna Błaszczyk z NZOZ Centrum Rehabilitacji Intermedicus.

Impreza rozpoczęła się ogniskiem w piątek. Razem ze znakomitym zespołem szantowym "Kochankowie Sally Brown" uczestnicy bawili się do godzin rannych. W sobotę tuż po oficjalnym otwarciu festiwalu przez dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON, Ireneusza Markiewicza, przy pięknej słonecznej pogodzie i wietrze 2-3 B port opustoszał.

Sasanki, Tanga, Omegi, Dezety, katamarany, kajaki, motorówki wyszły na wodę. Zajęcia i treningi trwały do wieczora. Podzieleni na grupy uczestnicy średnio co dwie godziny przesiadali się na inny sprzęt pływający. Największym wzięciem cieszyły się Dezety, którymi dowodził ich wielki entuzjasta redaktor Marek Słodownik z magazynu żeglarskiego "Jachting". Dla odmiany jego kolega redakcyjny Paweł Wojna nie miał zbyt wielu chętnych do żeglowania na katamaranach. Kandydaci obawiali się wywrotki, ale w ciągu całego dnia nie zanotowano ani jednej i ci którzy spróbowali swoich sił w szybkim żeglowaniu byli zachwyceni i twierdzili, że "to jest prawdziwa wolność".

Wieczorem w hangarze "Pod Rekinem" wystąpił zespół szantowy "Piorunersi" i kabaret studencki "Klan Q".

Niedziela przywitała uczestników festiwalu pięknym słońcem i silnym wiatrem 5 B. Przerzedziło to wyraĽnie szeregi chętnych do udziału w regatach. Wystartowały jedynie Dezety i 14 Sasanek z zarefowanymi żaglami. W regatach Dezet zwyciężyła załoga kierowana przez Marka Słodownika, a w regatach Sasanek zwyciężyła załoga Andrzeja Burego z Jastrzębia Zdroju (aktualnego Mistrza Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych).

Festiwal zakończył się rozdaniem pucharów i dyplomów oraz losowaniem nagród w postaci sprzętu turystycznego (namioty, śpiwory, karimaty). Cele imprezy zostały osiągnięte. Osoby niepełnosprawne przekonały się, że woda jest dla nich znacznie bardziej przyjaznym środowiskiem niż ląd i stawia im mniej barier, zaś liczny udział mediów (w tym 4 ekip telewizyjnych) spowodował popularyzacją tej problematyki w społeczeństwie.

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj57
Wczoraj104
W tym tygodniu431
W tym miesiącu1611
Od 1 stycznia 2015255479

Aktualnie

5
odwiedzających

piątek, 14, sierpień 2020

kng

triada

pzzn

msz