IX Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

ŻEGLARZE PONADSPRAWNI
Kiedy większość żeglarzy pełnosprawnych miała trudności z opanowaniem jachtów, wielu siedziało w trzcinach i nie mogło z nich wyjść a kilkanaście jachtów miało wywrotki, żeglarze niepełnosprawni bez żadnych problemów rozgrywali w Almaturze IX Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Komisja sędziowska pod przewodnictwem Andrzeja Wyrzykowskiego dokonywała systematycznych pomiarów kierunku i siły wiatru i według jej sprawozdania osiągał on w szkwałach 7 B. W dniach 16 - 18.06.2003 r. kiedy odbywały się eliminacje, pogoda była ładna, wiatry słabe i nic nie zapowiadało gwałtownej zmiany. W wyniku eliminacji do finałów zakwalifikowało się 10 załóg, które miały rozegrać 10 wyścigów systemem przesiadkowym. Dnia 19.06 wystąpiły pierwsze oznaki zmiany pogody i komisja sędziowska nakazała refowanie.

Eol zakpił sobie z tej decyzji i przez wszystkie 4 wyścigi, które były tego dnia rozegrane wiał wiatr o sile 1 - 4 m/s. W tej sytuacji następnego dnia komisja sędziowska nakazała żeglowanie pod pełnymi żaglami i Eol zakpił sobie po raz drugi obdarzając żeglarzy w 5 wyścigu licznymi deszczowymi szkwałami o sile 7B. W zasięgu wzroku na Kisajnie oprócz ścigających się żeglarzy niepełnosprawnych nie było widać żadnych innych żeglujących jachtów. Sasanki prawie kładły się na burty, ale wszystkie załogi ukończyły wyścig bez strat. Zapadła kolejna decyzja o refowaniu i mimo że co chwila przechodziły silne deszczowe szkwały kolejne dwa wyścigi odbyły się bez żadnych incydentów.

Tak samo było w sobotę, kiedy rozegrano ostatnie trzy wyścigi. Mistrzostwa wygrała po raz szósty załoga z KSN Start Warszawa. Nie było to niespodzianką, gdyż załoga ta jest najpoważniejszym kandydatem do startu na paraolimpiadzie Ateny 2004 i wygrywała już regaty organizowane dla żeglarzy pełnosprawnych. Aż do ostatniego wyścigu deptała im po piętach załoga Andrzeja Burego z Jastrzębia Zdroju. Przebojem do czołówki wdarła się nowo powstała załoga z Giżycka (Zbysław Zieliński, Ryszard Burczyński, Michał Czabłotowski), która mimo 2 wpadek zajęła 7 miejsce. W przyszłym sezonie będzie ona groźna dla najlepszych. Mistrzostwa zakończyły się sukcesem sportowym i organizacyjnym. Było to możliwe dzięki sponsorom (RUCH SA, PZU ŻYCIE SA, BUDIMEX SA, BDH SERWIS).

Wyniki:
1. Piotr Nowak, Krzysztof Kwapiszewski, Andrzej Puchalski - KSN Start Warszawa
2. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz - Jastrzębie Zdrój
3. Bolesław Rozmus, Marek Babut, Anna Poloczek - Kopciowice
4. Jacek Osada, Marek Eisert, Mirosław Skórski - Łódź
5. Marian Zieliński, Jacek Dzięciołowski, Krzysztof Bądkowski - Iława
6. Marek Kowalczyk, Barbara Michałowska, Mieczysław Szypłakowski - Łódź

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj92
Wczoraj154
W tym tygodniu653
W tym miesiącu4521
Od 1 stycznia 2015169018

Aktualnie

4
odwiedzających

czwartek, 25, kwiecień 2019

kng

triada

pzzn

msz