Konferencja Naukowa pt. "Żeglarstwo jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych"

W dniach 14 - 16 września byliśmy gospodarzem Konferencji Naukowej i Warsztatów Szkoleniowych Kliniki Rehabilitacji Akademii Medycznej w Łodzi pod nazwą "Żeglarstwo jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych".

Należy podkreślić pionierski charakter tej inicjatywy, gdyż była to pierwsza w Polsce, a może i na świecie konferencja naukowa na ten temat.
Obrady otworzył zapalony i znakomity żeglarz, prof. dr hab. med. Mirosław Janiszewski - kierownik Kliniki, pomysłodawca i twórca całego przedsięwzięcia. Na konferencję przybyli m. in. prof. dr hab. med. Stanisław Rudnicki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, nestor polskiej rehabilitacji kardiologicznej, przedstawiciele znanych ośrodków rehabilitacyjnych z Warszawy, Konstancina, Otwocka, Buska-Zdroju, Łodzi, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych itd. Uczestnicy Konferencji wykazali się dużym zaangażowaniem (np. dr Janusz Dobrowolski - dyrektor Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego "Górka" w Busku-Zdroju wiózł przez całą Polskę specjalistyczny sprzęt multimedialny, aby pomóc organizatorom).
Przybyłych gości powitał koncert Integracyjnej Orkiestry Perkusyjnej przy Dziennym Centrum Aktywności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koła w Giżycku, jednej z dwóch działających w Polsce tego typu orkiestr, w której występują dzieci niepełnosprawne razem z dziećmi zdrowymi. Dzieci wykonały pięć utworów, które wzruszyły widzów do łez.
Pierwszy dzień obrad w całości obsługiwali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Giżycka. Wygłoszono szereg referatów, które w sposób kompleksowy poruszały różne aspekty problematyki obrad. Następnie uczestnicy Konferencji wzięli udział w regatach żeglarskich "Primus Navita Inter Medicorum". Okazało się, że są wśród nich nie tylko teoretycy, ale również praktycy żeglarstwa. Rozegrano trzy wyścigi długodystansowe przy ładnej, słonecznej pogodzie i wietrze 2-3° B. Pierwszy wyścig wygrała załoga kierowana przez j.s.m. Jolantę Kujawę, adiunkta Kliniki Rehabilitacji AM w Łodzi. Niestety pani adiunkt musiała wyjechać i zastąpiła ją st.j. Anna Błaszczyk, z-ca kierownika Kliniki ds. dydaktyczno-naukowych. Trzyosobowa żeńska załoga (pomimo, że dwie jej uczestniczki stawiały "pierwsze żagle" na wodzie), wygrała z dużą przewagą drugi wyścig i ku zaskoczeniu obserwatorów również trzeci, mimo że panie z powodu trudności z odczytaniem mapy pomyliły wyspy na łabędzim szlaku i znacznie nadrobiły drogi w stosunku do konkurentów. Zaskoczenie było tym większe, że w pokonane zostały męskie załogi kierowane przez doświadczonych żeglarzy, legitymujących się znacznie wyższymi stopniami żeglarskimi (do j.s.m. włącznie). Jednakże prawdziwą mistrzowską klasę pokazała składająca się z profesorów załoga "Profesorskiego Tanga", która dopingowała ścigających ich żeglarzy dowcipnymi kupletami, grając jednocześnie na różnych instrumentach, a mimo tego w ostatecznej klasyfikacji zajęła wysokie, czwarte miejsce. Profesorowie nadawali również ton wieczornym zabawom, które trwały do rana i pokazali znacznie młodszym od siebie żeglarzom, na czym powinna polegać dobra zabawa. Regaty zakończyły się w niedzielę po południu rozdaniem dyplomów i nagród. Sponsorami imprezy były firmy farmaceutyczne: Heel (leki homeopatyczne), Coloplast (zaopatrzenie urologiczne), Novartis (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne).

Wyniki:
1. Klinika Rehabilitacji AM Łódź
2. Szpital w Brzezinach
3. Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze Łódź
4. Tango Profesorskie
5. Polskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych
6. "STOCER" Konstancin

p24hUWAGA!
Na terenie Centrum parkowanie pojazdów jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych płatnych miejscach postojowych.

Odwiedziło nas

Dzisiaj58
Wczoraj182
W tym tygodniu436
W tym miesiącu4574
Od 1 stycznia 2015221396

Aktualnie

1
odwiedzających

środa, 22, styczeń 2020

kng

triada

pzzn

msz