Jeden z najstarszych i największych ośrodków sportów wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Posiadamy doskonale osłonięty port jachtowy, wypożyczalnię jachtów,
kajaków i łodzi, rozbudowaną bazę noclegową, korty tenisowe, boiska.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne rezerwaty przyrody.

XII Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością IV Edycja

25 - 27 września 2015 | Rozegraliśmy czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomimo ograniczenia funduszy w regatach wzięło udział 18 załóg. Prognoza pogody była zła, ale na szczęście się nie sprawdziła – przez cały czas rozgrywania wyścigów nie padało i zaczęło padać dopiero podczas ceremonii zakończenia regat. Piątek był dniem treningowym. Według prognozy w sobotę miał być wiatr 5 B i Komisja Sędziowska nakazała refowanie. Jednak wiatr był słabszy- około 4 B i do obiadu rozegraliśmy 3 wyścigi. Po pierwszej turze prowadził Feliks Basłyk (6 pkt.) przed Waldemarem Woźniakiem (7 pkt.). Trzecie miejsce co było dużym zaskoczeniem zajmował Wojciech Woś (8 pkt.). Faworyci Andrzej Bury i Olga Gurnaś-Grudzień żeglowali słabo. Po obiedzie wiatr był silniejszy 4 – 5 B, a było również kilka szkwałów 6 B i słabsze fizycznie załogi momentami miały kłopoty z opanowaniem jachtów. Jeden z faworytów Waldemar Woźniak doznał kontuzji i wycofał się z dalszej walki. Wreszcie obudziła się i włączyła do walki o zwycięstwo Olga Górnaś-Grudzień. Do kolacji rozegraliśmy następne 2 wyścigi. Wszystko miało rozstrzygnąć się w niedzielę. Pogoda była zmienna. Na przemian było słońce, albo przechodziły ciemne chmury z silnymi podmuchami wiatru. Rozegraliśmy 3 wyścigi. Zdopingowany słabymi rezultatami i docinkami konkurentów Bury zmobilizował się i wygrał wszystkie z dużą przewagą. Dzięki temu finiszowi pomimo tej samej liczby punktów pokonał Feliksa Basłyka. Olga Górnaś-Grudzień miała pecha. Przed startem do piątego wyścigu miała drobną awarię jachtu i spóźniła się na start o 2 minuty. Pomimo szaleńczego pościgu zajęła dopiero 8 miejsce co pogrzebało jej szanse na podium. Walka o trzecie miejsce była bardzo zacięta o czym świadczy fakt, że zawodnicy którzy zajęli trzecie, czwarte i piąte miejsce mieli po 27 punktów. Największą rewelacją regat była niewątpliwie załoga Wojciecha Wosia. Sternik tej załogi zdobył patent na organizowanych przez nas warsztatach żeglarskich w ubiegłym roku, a obie zawodniczki uczyły się żeglować na takich samych warsztatach w bieżącym roku. Pomimo drobnej postury pokonali wiele silnych fizycznie i doświadczonych załóg. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Waldemarowi Woźniakowi, który pomimo kontuzji fotografował z motolotni ostatni wyścig. Bezapelacyjnym zwycięzcą XII Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością została załoga Andrzeja Burego, która wygrała wszystkie 4 edycje regat. Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych Iza Godlewska zaprosiła zawodników na XIII Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością za rok.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (12 pkt.)
  2. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Józef Pawlak (12 pkt.)
  3. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Andrzej Dziekoński (27 pkt.)
  4. Olga Górnaś-Grudzień, Ewelina Retelewska – Guc, Józef Wolsza (27 pkt.)
  5. Jan Uruski, Zdzisław Uruski, Stanisław Walkowicz (27 pkt.)
  6. Wojciech Woś, Patrycja Wołosz, Marta Lisowska (29 pkt.)